هر آنچه که باید درباره اشتباهات رایج در یوگا بدانید

امروزه به دلیل شناخته تر شدن یوگا و تاثیرات ویژه ای که بر روحیه افراد می گذارد، می توان آن را به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی دانست. این ورزش دارای حرکاتی از سطح مبتدی تا پیشرفته است و هر چه حرکات آن حرفه ای تر شوند، احتمال انجام اشتباهات رایج در یوگا و آسیب دیدگی بالاتر می رود. این مشکلات حتی ممکن است گریبان گیر مربیان یوگا نیز بشوند. انجام این اشتباهات می تواند منجر به بروز آسیب هایی جبران ناپذیر در اندام های مختلف شود. بنابراین اطلاع از یکسری نکات در حین انجام این ورزش می تواند در جلوگیری از بروز صدمات به شما کمک کند. 

 
اشتباهات رایج در یوگا

 

مهمترین اشتباهات رایج در یوگا

همانطور که گفته شد، با در نظر داشتن نکات مهمی که در حین انجام یوگا باید مورد توجه قرار گیرند، می توانید از بروز بسیاری از آسیب ها جلوگیری نمایید. در ادامه این بخش، به بررسی اشتباهات رایج در یوگا می پردازیم.


عدم توجه به میزان آمادگی جسمانی

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که با دیدن عکس های هیجان انگیز حرکات یوگا در صفحات اجتماعی، ناگهان تصمیم به شروع سطح پیشرفته و حرفه ای این ورزش گرفته اید. اما توجه به این نکته ضروری است که هر فردی باید تمریناتی را انجام دهد که با سطح آمادگی جسمانی او متناسب است. انجام حرکات سنگین تر و حرفه ای تر یکی از اشتباهات رایج در یوگا است. این کار می تواند میزان بالایی از فشار را به عضلات و بدن شما تحمیل کند و احتمال بروز صدمات را بالاتر ببرد. همچنین توجه داشته باشید که یکی از اهداف اساسی در تمرینات یوگا، افزایش سطح انعطاف پذیری بدن است. با توجه به اینکه سطح انعطاف بدن به صورت تدریجی و پله پله افزایش پیدا می کند، انجام حرکات پیشرفته این ورزش که نیاز به میزان بالایی از انعطاف دارند می تواند منجر به پارگی عضلات در افراد مبتدی شود. پس در انتخاب حرکات، حتما به این نکته نیز توجه داشته باشید.


عدم توجه به وضعیت روحی

درست است که همیشه گفته شده یوگا سبب کاهش استرس ها و بهبود شرایط روحی می شود. اما همواره باید به روحیات خود توجه داشته باشید و در صورتی که آماده یوگا کردن نیستید این کار را انجام ندهید. زیرا انجام بی جای این ورزش یکی از اشتباهاتی است که می تواند شما را نسبت به پیشرفت در آن دلسرد کند.


 


استفاده از وسایل ورزشی غیر استاندارد

یوگا ورزشی است که می توان آن را با کمترین امکانات شروع کرد. اما در ادامه و برای انجام حرفه ای تر آن، نیاز به استفاده از لوازمی همچون اریال یوگا، مت ورزشی یوگا، آجر یوگا، بالشت یوگا و ... وجود خواهد داشت. در صورتی که از وسایل ورزشی غیر استاندارد استفاده کنید، ممکن است در حین انجام حرکات دچار آسیب شوید. به عنوان مثال استفاده از مت ورزشی نامناسب ممکن است منجر به لیز خوردن شما در حین تمرینات شود. بنابراین همواره سعی کنید لوازم ورزشی یوگا را از برندی معتبر تهیه کنید تا از کیفیت آن ها اطمینان حاصل نمایید.


استفاده از لباس های نامناسب

استفاده از لباس های بیش از حد تنگ یا بیش از حد گشاد می تواند منجر به کاهش کیفیت فعالیت و حتی آسیب های جسمی شود. بنابراین برای داشتن تجربه ای دلپذیر از انجام یوگا، همواره سعی کنید از لباس های مناسب و راحت استفاده نمایید.
 

اشتباهات رایج در یوگا

 

عدم اختصاص زمان کافی برای یادگیری یک حرکت

حرکات اولیه یوگا بسیار آسان می باشند و با انجام آن ها، آرامش زیادی را به دست خواهید آورد. اما هر چه در یوگا پیشرفت کنید و به مراحل بالاتر دست پیدا کنید، حرکات پیچیده تر خواهند شد. انجام این حرکات پیچیده نیازمند داشتن توان جسمانی، انعطاف پذیری و تعادل می باشد. کسب مهارت در انجام صحیح این حرکات نیازمند صرف زمان کافی برای تمرین آن ها است. عجله کردن در یادگیری و هدف گذاری اشتباه نه تنها منجر به استرس و عدم آرامش در شما می شود بلکه ممکن است سبب بروز آسیب و صدمه شود. بنابراین بهتر است یادگیری هر حرکت جدیدی را با آرامش کامل انجام دهید و در این راه کاملا صبور باشید.


زیاده روی در انجام حرکات یوگا

یکی از اشتباهات رایج در یوگا، متمرکز کردن تمرینات بر روی یک عضله است. زیرا این کار می تواند فشار زیادی را بر روی آن عضله وارد کند و این مسئله ممکن است منجر به آسیب دیدگی شود. پس برای پیشگیری از بروز این اشکال سعی کنید در تمرینات هر جلسه، حرکات متنوعی را انتخاب نمایید تا همه فشار بر روی یک عضله وارد نشود.

اشتباهات رایج در یوگا

عدم تنفس مناسب، یکی از اشتباهات رایج در یوگا

یکی از مهم ترین ارکان در ورزش یوگا که از آن برای کسب آرامش استفاده می شود، تنفس صحیح است. تنفس اشتباه در یوگا منجر به تامین نشدن اکسیژن مورد نیاز در سلول های عضلانی می شود. این موضوع خود می تواند باعث تخمیر اکسیژن و گرفتگی عضلات شود. برای دچار نشدن به این مشکل سعی کنید تنفس عمیق را جدی بگیرید و در طی تمرینات از آن غافل نشوید.


انجام یوگا با معده پر

این کار می تواند موجب تحریک پذیر شدن معده و بروز علائمی همچون استفراغ شود. همچنین ممکن است مشکلات جدی در دستگاه گوارش برای شما پیش بیاید. بنابراین سعی کنید حتما فاصله مناسبی در بین مصرف آخرین وعده و شروع ورزش یوگا وجود داشته باشد. در این صورت هیچگونه آسیبی در این زمینه به بدن شما وارد نخواهد شد.
 

تمرینات طولانی مدت

بعضی از افراد فکر می کنند که درگیر کردن بیش از حد عضلات بدن با انجام ورزش یوگا می تواند سبب تقویت آن ها شود. در حالی که عضلات نیز نیاز به استراحت دارند. در صورتی که به مدت طولانی و بدون استراحت به انجام تمرینات یوگا بپردازید، دچار آسیب جدی خواهید شد. بنابراین سعی کنید علاوه بر این که در حین تمرینات به بدن خود استراحت می دهید، در طول هفته نیز یک یا دو روز را استراحت کنید. این کار زمان کافی را برای ریکاوری کردن در اختیار عضلات شما قرار می دهد و می توانید با خیال راحت به انجام تمرینات خود در طول هفته بپردازید.


عدم توجه به درد، یکی از اشتباهات رایج در یوگا

ممکن است در حین انجام یک حرکت، متوجه درد در قسمت خاصی از بدن شوید. شما باید این موضوع را به عنوان یک هشدار مهم در نظر بگیرید و از ادامه دادن به آن حرکت خودداری کنید. برخی از افراد تصور می کنند احساس درد نشانه تقویت شدن عضلات است و به همین دلیل با وجود احساس درد، همچنان انجام حرکات را ادامه می دهند. اما در حقیقت این تصور اشتباه است و ادامه حرکت با وجود درد می تواند سبب بروز آسیب هایی جدی شود که برای بهبود آن ها نیاز به صرف زمانی طولانی وجود دارد.

 

اشتباهات رایج یوگا برای زنان باردار


اشتباهات رایج در یوگا برای خانم های باردار

خیلی از افراد فکر می کنند که در دوران بارداری، باید بهتر است به کلی ورزش را کنار بگذارند. در حالی که در اکثر موارد این موضوع صحت ندارد و انجام ورزش های مناسب در این دوران نه تنها ضرری ندارد بلکه به راحت تر شدن امر زایمان نیز کمک می کند. یوگا یکی از مناسب ترین ورزش ها برای دوران بارداری است. حرکات ملایم و آرام یوگا علاوه بر اینکه می توانند سبب آرامش یافتن فرد شوند، سبب ترشح هورمون هایی می شوند که دوران بارداری را آسان تر می کنند. همچنین تمرینات تنفسی که در این ورزش انجام می شوند می توانند در زمان زایمان به کمک افراد بیایند و این امر را آسان تر کنند. اما برخی رفتارهای اشتباه در یوگا برای افراد باردار وجود دارند که نباید انجام شوند. در زیر به صورت خلاصه به برخی از این اشتباهات اشاره می شود:

  • انجام برخی از حرکات یوگا نیاز به حبس کردن نفس دارند. خانم های باردار به علت نیاز بالایی که به اکسیژن دارند باید از این کار خودداری نمایند.
  • انجام حرکاتی که فرد در حالت وارونه قرار می گیرد برای خانم های باردار ممنوع است.
  • افراد باردار باید از انجام حرکاتی که در آن ها عضلات شکم منقبض می شوند و به این ناحیه فشار وارد می کنند خودداری نمایند.
  • بهتر است خانم های باردار، حرکات سریع را انجام ندهند و حرکات ملایم تر را انتخاب کنند.

 اشتباهات رایج در یوگا برای افراد مبتلا به مشکلات ستون فقرات

مشکلات ستون فقرات بسیار با اهمیت هستند و در صورتی که انتخاب حرکات اشتباه در یوگا برای این افراد انجام گیرد، منجر به بروز آسیب هایی جدی خواهد شد. بنابراین باید توجه داشته باشید که حرکات درگیر کننده ستون فقرات برای این افراد کمتر انجام شود. اما نکته مهم در این است که حتی افراد مبتلا به چنین بیماری هایی می توانند حرکات یوگا را انجام دهند و از فواید انجام این ورزش بهره مند شوند.
 

سخن پایانی درباره رایج ترین اشتباهات رایج در یوگا

در آخر می توان گفت که یکی از مهم ترین مزیت های یوگا نسبت به سایر ورزش ها در این است که حرکات این ورزش بسیار گسترده هستند. به همین دلیل می توان این حرکات را مطابق با وضعیت هر فرد شخصی سازی کرد. همچنین هدف بسیاری از افراد برای انجام این ورزش کسب آرامش ذهنی است و به همین دلیل به روند بهبود بیماری اشخاصی که دچار مشکل خاصی هستند نیز کمک می کند. بنابراین می توان گفت که شما با هر وضعیتی می توانید با آگاهی از اشتباهات رایج در یوگا، این ورزش را شروع کرده و از نتایج آن شگفت زده شوید.

مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.