فواید ورزش یوگا چیست؟

ورزش یوگا در واقع ورزشی ذهنی و روحی و جسمانی است، که از آن جهت بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. ورزش یوگا رابطه مستقیمی با تمرینات مدیتیشن دارد. هر چه شما در این ورزش موفق تر عمل کنید بهتر می توانید مدیتیشن انجام دهید. موسسات بسیار زیادی وجود دارند که این ورزش را با هزینه مناسب به متقاضیان آموزش می دهند. ورزش یوگا تاریخی چند هزار ساله دارد و در زمان های گذشته از این ورزش برای اتحاد روح انسان با روح الهی استفاده می کردند. ورزش یوگا در هر زبان یک نام مخصوص به خود دارد.

اگر بخواهیم فواید ورزش یوگا را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که این ورزش دارای فواید بسیار زیادی می باشد. از جمله فواید ورزش یوگا می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 
 
 
 
مزایا و فواید یوگا
 

یوگا و درمان انواع بیماری ها

فواید ورزش یوگا برای تسریع درمان انواع بیماری ها بر هیچکس پوشیده نیست. ریشه تمام بیماری‌های جسمی انسان، در ذهن می باشد. مشکلات روحی و روانی متعدد به مرور زمان تبدیل به مشکلات جسمی می شوند و یک عضو از بدن را با خود درگیر می‌کنند. مسلماً ورزش یوگا با انجام حرکات مختلف باعث می‌شود که تا حد قابل توجهی مشکلات روحی و روانی ما درمان شود. در پی برطرف شدن مشکلات روحی و روانی، بیماری های ناشی از آن نیز به خودی خود درمان میشوند. افراد از این ورزش برای بهبود روابط و کیفیت زندگی خود استفاده میکنند.
 
 
 
 
مزایا و فواید یوگا
 
از خواص ورزش یوگا می توان به بهبود دردهای مفصلی و جسمی اشاره کرد. تمامی کسانی که از مشکلات روماتیسم مفصلی رنج می بردند با انجام این ورزش توانسته اند دردهای ناشی از این بیماری را کاهش دهند. با توجه به تحقیقات انجام شده بر روی این ورزش، محققان به نتایج خوبی دست یافته اند.
 
با انجام این ورزش تا حد قابل توجهی می توان تعادل حرکتی بعد از سکته مغزی را درمان کرد. اگر در کنار شما فردی وجود دارد که سکته مغزی کرده است و کنترل حرکات و تعادل خود را از دست داده است. می توانید به او انجام ورزش یوگا را پیشنهاد دهید.
 
این ورزش عملکرد جنسی  و مشکلات ادراری را تا حد قابل توجهی برطرف میکند. بنابراین یکی از فواید خوب ورزش یوگا درمان بیماری‌های پروستات می باشد. بسیاری از افراد که از مشکلات و بیماری های پروستات رنج می برند سعی می کنند این ورزش را دو بار در هفته انجام دهند.
 
 
 

مزایا و فواید یوگا

خواص ورزش یوگا برای حفظ تعادل

یکی از برجسته ترین مزایای ورزش یوگا، حفظ تعادل و افزایش انعطاف پذیری بدن است. شاید در ابتدای امر متوجه این موضوع نشوید. اما به مرور زمان و با انجام پیوسته و مرتب این ورزش می توانید نتایج و فواید ورزش یوگا را به خوبی حس کنید.
 
 
این ورزش برای افراد مسن و کسانی که عضلات آنها ضعیف شده است یک ورزش بسیار پر فایده می باشد. زیرا به مرور زمان کمک میکند تا عضلات بتوانند قوی تر شوند. اگرچه این ورزش به تنهایی برای قویتر شدن عضلات موثر نمی باشد اما می‌تواند در کنار سایر ورزش ها به عنوان یک مکمل عمل کند.
 
بهبود تنفس را می توان از جمله مزایای ورزش یوگا به شمار آورد. تمرینات تنفسی بسیار زیادی، در ورزش یوگا وجود دارد. با انجام این تمرینات می توانید به قوی تر شدن شش ها و بهبود تنفس خود کمک کنید. با انجام این تمرینات هوای ورودی به شش ها بیشتر شده و همین موضوع باعث می‌شود که اکسیژن بیشتری به بافت ها و مغز انسان برسد و این خود باعث بهبود عملکرد سیستم بدن میشود.
 
مزایا و فواید یوگا
 
 اگر چه که تمرینات ورزش یوگا آرام و بدون جنب وجوش می باشند. اما کم کردن و تعادل وزن را می توان از جمله فواید ورزش یوگا به شمار آورد. همچنین ورزش یوگا باعث کاهش استرس می شود. کاهش استرس خود می‌تواند به سلامت و بهبود عملکرد قلب کمک شایانی کند. اگر شما نیز به سلامتی قلب و بدن خود اهمیت می دهید بهتر است از فواید ورزش یوگا در این زمینه بهره ببرید. تنها با انجام ورزش یوگا می توانید به درستی تمامی این گفته‌ها پی ببرید.

یوگا و سلامت روح و روان

فواید یوگا برای سلامت روح و روان را کسانی می دانند، که این ورزش را به طور مرتب انجام می دهند. ورزش یوگا می‌تواند بسیاری از مشکلات روحی و روانی ما را درمان کند. بسیاری از افراد جامعه از مشکلات روحی و روانی رنج می برند. در واقع مشغله زندگی امروزی چنان زیاد شده است که بسیاری از افراد دچار بیماری افسردگی شده اند. فواید خوب ورزش یوگا به این افراد کمک می کند که با این بیماری مبارزه کنند.
 
 
گاهاً مشاهده شده است که داروهای ضد افسردگی نسبت به انجام تمرینات ورزشی یوگا تاثیر کمتری بر روی این بیماری می گذارند. ورزش یوگا عملکرد مغزی را افزایش میدهد.
بنابراین باعث افزایش سطح انرژی مغز می شود. این ورزش می‌تواند باعث بهبود حافظه و بسیاری از مشکلات دیگری که در ارتباط با مغز انسان هستند، نیز شود. افراد مسن می توانند با انجام ورزش یوگا خود را از خطر بیماری آلزایمر و فراموشی نجات دهند.
 
 
 
 
 
بهبود کیفیت خواب را میتوان در لیست خواص یوگا قرار داد. داشتن الگوی نامناسب خواب می تواند کل زندگی فرد را دچار اختلال کند. ریشه بسیاری از این اختلالات خواب به اعصاب برمیگردد. با انجام ورزش یوگا می‌توانید اختلالات خواب خود را به خوبی درمان کنید. این ورزش در صبح باعث نشاط و شادابی و در هنگام شب و خواب نیز موجب آرامش ذهنی میشود.
 
همانطور که می‌دانید انجام ورزش ها باعث ترشح هورمون اندورفین می شود. این هورمون به بهبود حال و رویه ما کمک میکند.
ورزش یوگا نیز که در دسته انواع مختلف ورزش ها قرار دارد از این قاعده مستثنی نمی باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده است به این نتیجه رسیدند که با انجام ورزش یوگا این هورمون ترشح می شود و همین هورمون باعث بهبود خلق و خو و روحیه افراد می شود. 
 
 

ورزش یوگا و سلامت بدن

کمتر کسی وجود دارد که از مزایای یوگا اطلاعی نداشته باشد. زیرا علم و تکنولوژی چنان پیشرفت کرده است که به راحتی می توانیم اطلاعات کافی و لازم در مورد این ورزش را در صفحات مجازی وب مورد جستجو قرار دهیم.
 
افراد بسیار زیادی از تجربه‌ها و نتایج انجام این ورزش در طولانی مدت، در این صفحات صحبت کرده‌اند. ما می توانیم با بررسی نظرات و گفته های آنها از فواید خوب این ورزش بهره ببریم. انجام تمامی ورزش ها می تواند به سلامتی بدن ما کمک کند.
بنابراین اگر شما نیز خواهان سلامتی و عمر طولانی و مفید می باشید بهتر است ورزش یوگا را انجام دهید. با انجام این ورزش می توانید از فواید بی شمار آن برای سلامتی خود بهره ببرید.
 
این ورزش برای بانوان خصوصاً مادران باردار نیز دارای فایده می باشد. خانم های باردار میتوانند با انجام ورزش یوگا استرس های ناشی از این دوران را به حداقل برسانند. کاهش درد زایمان از جمله فواید ورزش یوگا می باشد. ورزش یوگا به کاهش درد لگن نیز کمک شایانی می کند.
 
مزایا و فواید یوگا
 
البته بهتر است مادران باردار قبل از انجام هرگونه ورزش در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. و در صورت عدم وجود مشکل از این ورزش ها و فواید خوب آن برای خود و جنین شان بهره ببرند. فواید دیگری که ورزش یوگا برای خانم ها دارد، عبارت اند از بهبود سرطان سینه، بهبود علائم یائسگی و کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی. شما می توانید ورزش یوگا را در هر جایی انجام دهید. برای انجام این ورزش محدودیت مکانی خاصی وجود ندارد. ورزش یوگا را می توانید در خانه، در محل کار و یا حتی در سفر نیز به راحتی انجام دهید.
 
 
 

ورزش یوگا و آگاهی از حالات بدن

 یکی از بهترین مزایا یوگا، این است که شما را از حالت بدن تان آگاه می کند. با انجام منظم این ورزش متوجه می شوید که با قامتی راست بایستید. حتی در هنگام نشستن، اگر خم نشسته باشید به شما این آگاهی را می دهد که باید طرز نشستن خود را درست کنید.
با اصلاح حالت های بدن می توانید نفس های عمیق تر بکشید و تنفس خود را بهبود ببخشید. با انجام این ورزش می توانید قدرت صبر و تحمل خود را بالا ببرید. با انجام این ورزش یاد می گیرید که چگونه ذهن خود را آرام کنید  و بدون هیچ حرکتی بر تنفس خود تمرکز کنید. این توانایی ها می تواند به ما در داشتن یک زندگی سالم، همراه با آرامش کمک کند.
 
 
ورزش یوگا دارای حرکت های بسیار زیادی می باشد. شاید شما ناخواسته یک حرکتی را انجام دهید و متوجه این نباشید که این حرکت یکی از حرکت های یوگا می باشد. بنابراین این ورزش سخت نمی باشد و با انجام تمرین می توانید تمامی حرکات آن را به بهترین نحو انجام دهید و از فواید خوب آن بهره ببرید.
 
 
مزایا و فواید یوگا

یوگا برای کودکان

خواص ورزش یوگا برای کودکان نیز سبب شده است که در سال‌های اخیر والدین، کودکان خود را تشویق به انجام این ورزش کنند. ورزش یوگا برای کودکان یک ورزش غیر رقابتی می باشد و به کودکان می آموزد که خود را همانگونه که هستند بپذیرند. کودکی بهترین سن برای پایه ریزی ارزش ها می باشد. از آنجا که کودکی سن یادگیری ارزش های خوب می باشد ورزش یوگا کودکان را به انجام عادت های خوب تشویق می کند. همین موضوع سبب می‌شود که آنها این عادت را در بزرگسالی نیز حفظ کنند.
 
محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.