انواع تنفس در یوگا ( پرانامایا در یوگا )

تنفس در یوگا چیست؟

از مهم ترین اصول زندگی نفس کشیدن است، شکل نفس کشیدن ما فرسنگ ها از شیوه درست تنفس فاصله دارد و همین موضوع باعث بسیاری از مشکلات ذهنی و جسمی می شود. تنفس صحیح در یوگا از اصلی ترین عناصر انجام تمرینات است. در تنفس معمولی و روزمره اغلب مردم عادت به تنفس های کوتاه و سطحی دارند که همین موضوع باعث عوارض و نارسایی های زیادی در بدن می شود اما در تنفس یوگا حدود 7 برابر تنفس معمولی به ریه اکسیژن می رسد و در نتیجه خون به میزان حداکثر ظرفیت خود از اکسیژن شارژ می شود. از جمله اثرات تنفس درست ( تنفس یوگا ) می توان به بهبود عملکرد قسمت های مختلف بدن، پمپاژ قوی تر قلب، خون رسانی بهتر به مغز و حتی پیشگیری از پوکی استخوان ( یکی از علل اصلی ابتلا به پوکی استخوان کمبود اکسیژن است ) اشاره کرد.

انواع تنفس در یوگا یا به عبارتی پرانامایا به نوعی تنفس آگاهانه و کنترل شده گفته می شود که در آن دم و بازدم با ریتم تمرین یوگا تنظیم است، پرانامایا نوعی کلمه سانسکریت است که در آن " پرانا " به معنی نیروی حیات و " یاما " به معنی کنترل است.

 

نکته بسیار مهم آن است که تکنیک های تنفس یوگا را باید از مربی یا شخص آگاه آموزش ببینید تا شما را برای نوع تکنیک و مدت زمان آن راهنمایی کند. در کتاب های یوگا باستان اشاره شده است که انواع مختلف بیماری ها توسط تنفس غلط ایجاد می شود و تنفس پرانامایا ریشه کن کننده تمام بیماری هاست.
 

انواع تنفس در یوگا:

برخی از انواع پرانامایا در یوگا در دوران مبتدی و برخی در دوران پیشرفته آموزش داده می شوند، نکته مهم نحوه انجام این تنفس ها است. تنفس پرانامایا معمولا در کنار یوگا انجام می شود و به عنوان چهارمین آنگا یا مرحله معنوی یوگا شناخته می شود.

تنفس پرانامایا شامل سه مرحله است :

1.    مرحله پوراکا یا استنشاق
2.    مرحله کومباکا یا حفظ نفس
3.    و مرحله رچاکا یا بازدم

 

انواع نفس در یوگا

تنفس در یوگا انواع زیاد و مختلفی دارد که در ادامه به چند نوع اصلی آن می پردازیم :

تنفس شانه ای:

این تکنیک را با دم و بازدم شروع کنید. از این تمرین تنفسی یوگا می توان برای آرام شدن بدن و ضربان قلب پس از انجام تمرینات سنگین یا هوازی استفاده کرد. دمی که در این تکنیک می گیرید باید با توجه به حداکثر تحمل و توان ریه ها برای ثابت نگه داشتن شکم و قفسه سینه باشد.

کاپالابهاتی:

این تکنیک تنفس به عنوان روشی برای پاک سازی بدن استفاده می شود و شباهت زیادی به تکنیک تنفسی بهاستریکا ( نوعی تنفس یوگا که باعث با رفتن حرارت بدن و دفع سموم می شود).

تفاوت این دو تکنیک تنفس در آن است که در تکنیک تنفس یوگا کاپالابهاتی از بینی دم می گیرید و برای بازدم هوا را از طریق دهان در چند ضرب خارج می کنید در صورتی که در بهاستریکا بازدم یک ضرب انجام می شود.

برای انجام بهتر حرکات تنفسی مجاری بیتنفسی ما باید باز باشد با خرید قوری نتی شما میتوانید درصد بالایی از گرفتگی های روزمره مجاری تنفسی را رفع کنید.

تنفس اوجایی:

این تکنیک تنفس یوگا با دهان بسته انجام می شود و از مزایای آن می توان به افزایش گردش خون، گرم شدن بدن، بهبود کم کاری تیروئید، تقویت سیستم ایمنی و سم زدایی ریه اشاره کرد.

تنفس نادی شودانا:

نحوه انجام این تکنیک به طوری است که یک سوراخ بینی خود را بسته و از سمت دیگر دم می گیرید. این تکنیک تنفسی یوگا فواید زیادی دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم :
·      کاهش استرس و اضطراب
·      هماهنگی بدن
·      تعادل هورمونی
·      آرام کردن سیستم عصبی
·      پاکسازی سموم
·      سرشار کردن بدن از اکسیژن

محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.