یوگا برای دیسک کمر، بهترین حرکات یوگا برای بهبود کمردرد

علت کمردرد چیست؟

   برای ارائه راهکار برای بهبود کمردرد ابتدا باید به ریشه آن رجوع کنیم و ببینیم به طور کلی علت بروز این مشکل چیست؟ بنابر تحقیقات علمی در دنیا حدود 80 درصد افراد دچار کمر درد هستند، این مشکل علل گوناگونی مثل سن، چاقی، اضطراب، انجام غیراصولی تمرینات، عدم تحرک و ... دارد که شایع ترین آن فتق دیسک است، زندگی کارمندی امروزی که باعث نشستن یا ایستادن طولانی مدت می شود نیز این مشکل را تشدید می کند، اما نکته مهم اینجاست که شایع بودن این مشکل به آن معنی نیست که باید با آن زندگی کنیم، حرکات مناسب یوگا می توانند تا حد زیادی این درد مزمن را کاهش دهند، امروزه پزشکان زیادی یوگا را به عنوان راهکاری برای درمان این مشکل معرفی می کنند، در ادامه به نکات و حرکات کمک کننده به کمردرد می پردازیم.

 

 

یوگا چگونه به بهبود کمردرد کمک می کند؟

   سوالی که پیش می آید آن است که یوگایی که توصیه به انجام آن برای رفع کمردرد می شود، چگونه این مشکل را رفع می کند؟ بنا به گفته فیچی " یوگا می تواند برای درمان کمردرد بسیار کمک کننده باشد، زیرا می تواند باعث کشیده شدن و تقویت عضلات کمر و ستون فقرات شود. " او در ادامه می گوید : یوگا نه تنها می تواند میزان کمردرد را کاهش دهد، بلکه می تواند از آسیب کمر در آینده نیز پیشگیری کند. و این کار از طریق انواع خاصی از تمرینات انجام می شود که سعی دارند در حین تقویت ماهیچه های ستون فقرات، با پخش فشار، کمردرد را نیز کم کنند. در اصل یوگا با شل کردن عضلات سفت و تقویت عضلات ضعیف تا حد زیادی باعث بهبود کمردرد می شود.

   نکته مهم در انجام تمرینات یوگا آن است که حتما پیش از شروع، با پزشک خود مشورت کنید و در زمان انجام تمرینات حتما به نکات ایمنی دقت داشته باشید. فیچی توصیه می کند در زمان انجام هر نوع حرکت جدیدی برای پیشگیری از آسیب دیدن به آهنگ جسم خود گوش دهید، و با آرامش و دقت کافی حرکت موردنظر را انجام دهید.

آیا یوگا برای دیسک کمر خوب است؟

   بله، یوگا می تواند با کاهش فشار وارد شده بر دیسک کمر، کمک به کشش عضلاتی که در اثر فتق دیسک، کوتاه و سفت شده اند و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات، درد ناشی از دیسک کمر را تا حد زیادی کاهش دهد. یوگا نوعی تمرین ورزشی آرامش بخش است که تنش و استرسی که خود عامل بسیاری از گرفتگی های عضلانی و کمردرد است را از عضلات دور می کند. با انتخاب درست مت یوگا کمترین فشار روی کمر شما ایجاد می شود.

   در سال 2017 تحقیقاتی در راستای تاثیر یوگا یا فیزیوتراپی بر افرادی که دچار کمردرد مزمن بودند برگزار شد، در این تحقیقات مشخص شد یوگا تاثیر قابل توجهی در درد و محدودیت فیزیکی آن ها گذاشته است به طوری که بعد از گذشت حدود سه ماه این افراد دیگر حتی نیازی به مصرف دارو هم نداشتند.

بهترین حرکات یوگا برای بهبود کمردرد:

   پیش از انجام هر یک از حرکات زیر، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و از انجام صحیح آن ها مطمئن شوید، چرا که اگر تمرینات به درستی انجام نشوند، نه تنها باعث بهبود و کاهش درد نمی شوند، حتی ممکن است باعث آسیب هم بشوند. 

  در زمان انجام تمرینات حتما به این نکته دقت داشته باشید، که در زمان اجرای هیچ یک از حرکات نباید احساس درد داشته باشید، اگر انجام حرکتی باعث بیشتر شدن درد شما شد، حتما انجام آن را متوقف کنید و به سراغ حرکت بعدی بروید.

محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.