یوگا چشم چیست؟ + بهترین حرکات مخصوص تقویت چشم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل ساعات کار ممتد با کامپیوتر احساس خستگی و فشار در ناحیه چشم کرده باشید و برای رفع خستگی شروع به مالیدن چشم هایتان کرده باشید. امروزه در سراسر دنیا افرادی که پشت سیستم کار می کنند روزانه  8 ساعت یا حتی بیشتر  در حالیکه به صفحه نمایش خیره هستند مشغول کارند.

علاوه بر این همین افراد خارج از ساعات کار ساعات زیادی را پای موبایل، تلویزیون، تبلت و یا بازی های کامپیوتری می گذرانند. این موضوع حتی در مورد کودکان نیز صادق است.

تا چند دهه پیش کودکان در فضاهای باز بیرون از منزل مثل پارک ها و زمین بازی و ... اوقات فراغت خود را به بازی و سرگرمی می گذراندند اما امروزه کودکان ساعت ها را پای تلویزیون، لپ تاپ، تبلت، موبایل و پلی استیشن می گذرانند. تمام این موارد منجر به دید تار، خارش و التهاب چشم ها، سردرد، دوبینی و سایر علائم مرتبط با فشار و خستگی چشم در بزرگسالان و  بروز مشکلات زودرس بینایی در کودکان می شوند.

علاوه بر این ها کار کردن با تمام این نمایشگرها از فاصله نزذیک صورت می گیرند و طبق نظر دکتر مارک گراس من، اپتومتریست و نویسنده 5 کتاب در حوزه مراقبت از چشم، ساختار و عملکرد طبیعی چشم ها با چنین وضعیتی هایی چندان تطابق ندارد به عبارت دیگر کار کشیدن طولانی از چشم ها آن هم در فاصله نزدیک از صفحه نمایشگر زائیده زندگی مدرن است. این سبک از زندگی و عدم اختصاص زمانی برای استراحت و رسیدگی به چشم ها آن ها را مستعد فشار و خستگی بیش از حد و در دراز مدت ناراحتی و بیماری های چشم که ذکر آن رفت می کند.

یوگا چشم

یوگای چشم چیست؟

چشم ها از دروازه های اصلی ورود اطلاعات حسی و همچنین انرژی به بدن انسان هستند. توجه و مراقبت از این عضو حیاتی لازم است. یوگای چشم شامل حرکات ساده ای است که با توجه و تمرکز و به کار گیری تمام عضلات چشمی که در حرکات چشم دخیل هستند انجام می شوند. انجام دادن این حرکات ساده علاوه بر تقویت عملکرد و ساختار چشم به آرام سازی ذهن و صورت نیز کمک می کند. این حرکات که امروزه تحت عنوان یوگای چشم یا تمرین های چشمی انجام می شوند ریشه در تمرین های کهن هاتا یوگا دارند. در ادامه برای آشنایی این حرکات با ما همراه باشید.

یوگای چشم مناسب چه کسانی است؟

تمرین های یوگای چشم شامل حرکات ساده و ملایمی هستند که تمام افراد می توانند آن ها را انجام دهند. اما کسانی که به تازگی جراحی چشم داشته اند و یا در دوره ریکاوری به سر می برند باید این حرکات را با مشورت و تحت نظر پزشک متخصص خود و با احتیاط انجام دهند.

چه زمانی مناسب انجام تمرین های یوگای چشمی است؟

یوگای چشم را می توان در یک جلسه برنامه تمرینی یوگا در کنار سایر آساناها گنجاند. همچنین می توان این تمرین ها را به صورت مستقل و جداگانه در هر زمانی از روز انجام داد. خود حرکات چشم می تواند به صورت تک تک و یا پشت سر هم انجام شوند.

تمرین های یوگای چشم

تمرین های زیر را می توانید در حالت نشسته، ایستاده و حتی دراز کشیده انجام دهید. دقت کنید سرعت انجام بیشتر این حرکات نباید خیلی بالا باشد. هر تمرین را حداقل 3 بار تکرار نمائید. چنانچه هنگام انجام این حرکات از دم و بازدم ها نیز آگاه باشید اثرات آن را درحوزه جسمی و ذهنی بهتر دریافت خواهید کرد.

نگاه به انگشت شصت

·       انگشت شصت خود را با فاصله مقابل صورت نگه دارید و به ترتیب حرکات زیر را انجام دهید. انگشت را به منتهی علیه سمت راست برده و با چشم حرکت آن را دنبال کنید. همین حرکت را با سمت چپ، بالا و پایین تکرار کنید.

·       حالا انگشت شصت را مقابل صورت بالا بیاورید و عدد هشت انگلیسی را در فضا رسم کنید و با چشمان خود حرکت شصت دست را دنبال کنید.

·       انگشت شصت را نزدیک بینی نگه داشته به آن خیره شوید (شبیه به حالت چپ کردن چشم ها) و پس از چند ثانیه آن را از بینی دور کنید و با نگاهتان شصت را دنبال کنید.

محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.