معرفی سبک آیینگر

یوگا آیینگر

سبک آینگر یوگا، نام خود را از نام "بی.کی.اس.آیِنگار" (B.K.S Iyengar)، یکی از معروف‌ترین استادان یوگا در هند، می‌گیرد. آینگر یوگا به عنوان یک سبک دقیق و سخت گیرانهٔ یوگا شناخته می‌شود که بر توجه به جزئیات، طرح و نحوه اجرای هر حرکت تاکید دارد. در این سبک، از وسایل کمکی مانند آجر یوگا، بندها و ابزارهای دیگر یوگا برای حمایت و تعادل در  آساناها استفاده می‌شود. هدف اصلی آینگر یوگا، بهبود توانایی بدنی، اصلاح قوام بدنی، تقویت عضلات و افزایش انعطاف‌پذیری است.

 

 

 

 یوگا آینگر

آینگر کیست؟

آشنایی با استاد بزرگ یوگا

وب سایت ویکی پدیا در مورد استاد آینگر اینطور می نویسد:

آینگار در سال ۱۹۱۸ در روستای بِلور در یک خانواده بسیار بزرگ وفقیر در ۱۴ دسامبر به دنیا آمد. این روستا در ناحیه Kolar، ایالت کارناتاکا هند قرار دارد، در سال ۱۹۲۳، خانواده به ایالت بنگلور مهاجرت نمود و در آن جا در سال ۱۹۲۷ وی از نعمت داشتن پدر محروم شد. در ۱۵ سالگی وی مبتلا به بیماری تیفویید به شهر میسور هند رفت تا در آن جا به وسیله شوهر خواهرش که یکی از استادان بزرگ یوگا به نام کریشناماچاریا بود با اصول یوگا آشنا شود.

در سال 2014، قبل از درگذشت، استاد بی.کی.اس. آیِنگار به دلیل بیماری‌هایی که مدت طولانی با آنها مبارزه کرده بود، وضعیت سلامتی خوبی نداشت. او در سال‌های اخیر زندگی‌اش با بیماری‌های مربوط به قلب و عروق مواجه بود. با این حال، وی به تمرین یوگا خود ادامه داد و تا آخرین روزهای زندگی‌اش به تدریس و ارائهٔ آموزش‌های یوگا اختصاص می‌داد. وی در تاریخ 20 اوت 2014 در سن 95 سالگی درگذشت.

یوگا آینگر

سبک آینگر یوگا چگونه است؟

یکی از ویژگی‌های برجسته  آیینگر یوگا، طولانی‌ترین زمان نگهداری حرکات است و بدون شک این مهمترین مشخصه این سبک است. تمرین‌ها برای مدت زمان طولانی نگهداری می‌شوند تا بدن به تدریج قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر شود. این روش به تمرکز و صبر بیشتر نیاز دارد و به ایجاد تعادل و ثبات در حرکات کمک می‌کند.

 

 

این سبک یوگا مناسب برای افرادی است که به دنبال تصحیح اجرای حرکات، قوام بدنی، تعادل، دقت در حرکات و افزایش انعطاف‌پذیری هستند.

همچنین، آینگر یوگا به تمرین‌کنندگانی که با مشکلات فیزیکی مانند کمردرد یا محدودیت‌های حرکتی مواجه هستند، کمک می‌کند تا با استفاده از وسایل کمکی در حرکات بهتری شرکت کنند و از فواید یوگا بهره‌مند شوند.

 

یوگا آینگر

یوگا آیینگر مناسب چه کسانی است؟

سبک آیِنگار یوگا برای افرادی با هر سطح تجربه و تمرین قابل دسترسی است. اما برخی از افراد به طور خاص می‌توانند از این سبک یوگا بهره‌مند شوند. آینگر یوگا برای مبتدیان یک انتخاب عالی است. با تأکید بر جزئیات، دقت و استفاده از وسایل کمکی، این سبک به مبتدیان کمک می‌کند تا مفاهیم و فنون یوگا را به خوبی فهمیده و حرکات را به درستی اجرا کنند.

آینگر یوگا بر روی تصحیح قوام بدنی و تعادل در حرکات تأکید دارد. بنابراین، افرادی که به تصحیح و تعادل بیشتر در بدن خود نیاز دارند، می‌توانند از این سبک یوگا استفاده کنند و آموزش یوگا را با این سبک شروع کنند.

یوگا آینگر

تفاوت یوگا آینگر با دیگر سبک های یوگا

سبک یوگا آینگر با سایر سبک‌های یوگا در چندین جنبه تفاوت دارد. در ادامه به برخی از تفاوت‌های عمده بین یوگا آینگر و سایر سبک‌های یوگا اشاره خواهم کرد:

  1. توجه به جزئیات و دقت: یکی از ویژگی‌های برجسته آیِنگر یوگا، توجه به جزئیات و دقت در اجرای حرکات است. در این سبک، تأکید بر تصحیح قوام بدنی و درستی حرکات و طرح‌ها قرار دارد. بی.کی.اس. آیِنگر بر استفاده از وسایل کمکی مانند صندلی یوگا، آجرها یا بلاک، بندها و ابزارهای یوگا تأکید می‌کند تا به تمرین‌کنندگان کمک کند، در حرکات بهتر و درست‌تر شرکت کنند.
  2. استفاده از تثبیت‌کننده‌ها: در آینگر یوگا، ابزارها مانند بلاک‌ها، بندها و ... برای حمایت و تعادل در حرکات استفاده می‌شوند. این وسایل کمکی به تمرین‌کنندگان این امکان را می دهند تا در حرکات بهتر تعادل برقرار کنند و از تمرین‌ها بهره بیشتری ببرند.
  3. طولانی‌ترین زمان نگهداری حرکات: در آیِنگر یوگا، زمان نگهداری در حرکات بسیار طولانی‌تر است. آساناها برای مدت زمان طولانی به صورت کامل متوقف نگه داشته می‌شوند تا بدن به تدریج قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر شود. این روش به تمرکز و صبر بیشتر نیاز دارد و به ایجاد تعادل و ثبات در حرکات کمک می‌کند.
  4. تأکید بر دقت تنظیمات: در آیِنگر یوگا، تنظیمات دقیق برای هر حرکت و طرح در نظر گرفته می‌شوند. این شامل تنظیم دقیق پا، دست، وضعیت بدن و غیره است. تمرین‌کنندگان در آیِنگر یوگا باید توجه ویژه‌ای به این تنظیمات داشته باشند تا به درستی و با اثربخشی بیشتر حرکات را اجرا کنند.
  5. مناسب برای همه سطوح تمرین‌کنندگان: آیِنگر یوگا برای همه سطوح تمرین‌کنندگان، از مبتدی تا پیشرفته، مناسب است. برای شروع کنندگان، این سبک یوگا به عنوان یک مقدمه عالی و بستری برای ارتقای توانایی‌های بدنی و انعطاف‌پذیری مناسب است.

 

 

مهم است بدانید که هر سبک یوگا دارای ویژگی‌ها و مزایا خاص خود است و انتخاب سبک مناسب باید براساس نیازها و هدف شما باشد.

یوگا آینگر

درباره استاد بیشتر بدانید

یکی از جوانب جالب در زندگی استاد بی.کی.اس. آینگر، رابطه و ارتباط نزدیک و نیرومندی که با دستیار او، گیتا آینگر، داشت. گیتا آینگر، دختر استاد آینگر بود و تا پایان زندگی پدرش به عنوان دستیار او در تدریس و آموزش یوگا فعالیت می‌کرد. این رابطه نزدیک و مؤثر بین استاد و دستیار او، به تأثیر قابل توجهی در شکل‌گیری و پیشرفت سبک یوگا آیِنگار داشته است.

یوگا آینگر

 

 

 

محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

  • هانا ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۲

    سلام ای کاش از استاد ویدئو در مقاله وجود داشت

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.