آشنایی با درمان و طب آیورودا

آیورودا یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی است که در واقع کل بدن را در بر میگیرد. بر اساس این روش درمانی سلامتی انسان به تعادل ذهن، بدن و روح بستگی دارد. درمان با آیورودا سعی میکند سلامتی بدن را تقویت کند و هدف آن مبارزه با بیماری نمی باشد. معنی لغوی آیورودا "دانش و علم زندگی" می باشد.

طب آیورودا معتقد است که اساس تندرستی بر پایه ی حفظ تعادل بدن قرار دارد.

 

 

طب آیورودا می گوید بیماری به دلیل عدم توازن بین اندام های مختلف به وجود می آید. بر اساس طب آیورودا اگر فردی هستید که به دنبال عمر طولانی و بدون بیماری می باشید، بهتر است تعادل را برقرار کنید. وجود احساسات منفی، اضطراب و پریشانی و رژیم غذایی نامناسب از جمله علت های اصلی عدم توازن هستند. با تغییر شیوه زندگی می توانید سموم ایجاد شده از این احساسات و رژیم غذایی نامناسب را برطرف کنید و زندگی طولانی همراه با سلامتی را برای خود به ارمغان بیاورید.

آیورودا چیست

عناصر سازنده جهان از نظر علم آیورودا

عناصر سازنده جهان از نظر علم آیورودا پنج عنصر آب، هوا، آتش، زمین و فضا می باشند. این علم معتقد است که هر کدام از این ساختار در وجود مخلوقات غالب تر باشد به عنوان جزء تشکیل دهنده آن به حساب می آید. با توجه به نظریه آیورودا این عناصر به صورت زوج با یکدیگر ترکیب می شوند و سه خصلت به نام دوشا یا سرشت را به وجود می آورند. در بدن هر شخصی یکی از این سرشت ها غالب است.
 
 
 
برای درمان بیماری باید این خصلت ها شناخته شوند. مشخصات فیزیکی، فکری و احساسی هر فرد به عنوان سرشت آن فرد محسوب می شود. واتا، پیتا و کافا نامی است که به این سه سرشت داده شده است. هریک از این ۳ سرشت احتیاجات غذایی و برنامه مخصوص به خود دارند. دوشا ها ارثی هستند و از طریق ژن به افراد منتقل می شوند. بعضی افراد هر سه دوشا را دارند. بنابراین این افراد بیشترین شانس را برای حفظ تعادل دارند.
 
آیورودا چیست

نظریه آیورودا در مورد بیماری

نظریه آیورودا در مورد بیماری این است که اگر دوشا ها نامتعادل باشند بیماری به وجود می آید. حال این سوال پیش می آید که دوشا چیست؟ دوشا ترکیب پنج عنصر است که اعمال زیستی و روانی را کنترل می کنند. عوامل مختلفی وجود دارند که بر تعادل دوشا ها تاثیر می گذارند. از جمله این عوامل می توانیم تغییرات آب و هوایی، تغییرات خلق و خو، تغییر رژیم غذایی و بسیاری موارد دیگر را نام ببریم. هر کدام از این ها می توانند تعادل دوشا را برهم بزنند و باعث انباشته شدن سموم در بدن شوند. با انباشته شدن سموم بیماری به سراغ ما می آید. 

درمان با آیورودا به این صورت است که در ابتدا علت بیماری تشخیص داده می شود. بعد از آن باید از یک درمانگر آیورودا برای سم زدایی و ایجاد تعادل کمک بگیرید. زمانی که سم زدایی انجام می شود سیستم دفاعی بدن قدرت پیدا می کند و به خوبی می تواند عوامل بیماری زا را نابود کند. 
 

هدف درمان با آیورودا

هدف درمان با آیورودا ایجاد تعادل در وجود انسان و تطبیق آن با شرایط و عوامل بیرونی می باشد. این روش درمانی سعی می کند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و با این کار از انواع بیماری ها پیشگیری کند. این علم به ما آموزش می دهد که از رژیم های غذایی مناسب، یوگا، تمرینات تنفسی و موارد دیگر جهت حفظ سلامتی خود استفاده کنیم.
 
 
 
چنانچه این موارد به درستی انجام شود بدن به تنهایی می تواند با انواع مختلف بیماری ها مبارزه کند. علم آیورودا معتقد است که ما می توانیم با تصمیم درست و عاقلانه سلامتی و خوشبختی را از طبیعت هدیه بگیریم. این علم می گوید که طبیعت تمامی چیزهایی که برای سلامتی ما نیاز است را، به ما می دهد. 
 
با توجه به تحقیقات انجام شده ثابت شده است که درمان با آیورودا یک روش مناسب برای از بین بردن بیماری ها می باشد. تاثیر داروهای طب آیورودا نسبت به دیگر داروهای پزشکی بیشتر می باشد. برای استفاده از داروهای این طب، بهتر است با فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید. زیرا مصرف خودسرانه هر نوع دارویی نه تنها جنبه درمانی ندارد بلکه می تواند اثرات جبران ناپذیری برای فرد داشته باشد. رشته های مختلفی از پزشکی وجود دارند که از علم آیورودا بهره گرفته اند.
 

 

موارد مورد بررسی بیمار در طب آیورودا

موارد مورد بررسی بیمار در طب آیورودا  بسیار زیاد می باشند. در بررسی بیمار ابتدا زندگینامه و ذهن و احساسات مورد بررسی قرار می گیرند. معاینه کل بدن، وضعیت اقتصادی و اجتماعی، آزمایشات خون و ادار و بسیاری موارد دیگر مورد بررسی قرار می گیرند. در درمان با آیورودا قبل از درمان اصلی چند کار به بیمار توصیه می شود. پرهیز از خوردن بعضی غذا ها برای مدتی کوتاه و یا برای همیشه، استفاده از روغن های احیا کننده و حمام گرم و سرد را می توان در لیست انجام این کارها قرار داد. 

 

گیاهان مورد استفاده در طب آیورودا

در درمان با آیورودا ترکیب های گیاهی بیشماری وجود دارد که بر اساس میزان اثرشان دسته بندی می شوند. تعدادی هم داروی تک گیاه در طب آیورودا وجود دارد که از اثرات آن ها برای درمان بیماری ها استفاده می شود. مهمترین گیاهان دارویی آیورودا به شرح زیر می باشند. کندر از صمغ درخت کندر به دست می آید و التهاب را کاهش می دهد. کندر یک داروی ضد التهاب موثر است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد. این دارو به خوبی می تواند درد را کاهش دهد. برای بیماران مبتلا به روماتیسم و آرتروز یک داروی موثر می باشد. 
 
 
 

جنسینگ 

جنسینگ گیاه دارویی دیگری است که در هند و آفریقا رشد می کند. از ریشه و میوه آن برای درست کردن محبوب ترین داروی گیاهی آیورودا استفاده می شود. این دارو برای استرس موثر عمل می کند. این دارو باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و از آن برای درمان التهاب نیز استفاده می شود. تریفالا یکی دیگر از گیاهان دارویی آیورودا است که خود شامل سه میوه کوچک دارویی می باشد. این داروی گیاهی درد شکم و نفخ را از بین می برد و برای یبوست درمانی موثر می باشد. کاهش رشد بعضی سرطان ها و کاهش التهاب ناشی از آرتروز از فواید دیگر این دارو می باشد. از رشد باکتری ها در دهان جلوگیری می کند و التهاب لثه را کاهش می دهد. 
 

 

زیره سبز

زیره سبز، نیز از جمله گیاهان دارویی طب آیورودا می باشد. زیره سبز می تواند آنزیم های گوارشی را تقویت کند. زیره با اثرات خوب خود می تواند از دیابت نوع دو پیشگیری کند. زیره کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را از بین می برد بنابراین می تواند از بیماری های قلبی پیشگیری کند. زیره از رشد بعضی باکتری ها جلوگیری می کند و عفونت های غذایی را کاهش می دهد. زردچوبه نیز یک گیاه دارویی در این روش درمانی می باشد. همچنین زردچوبه یکی از ادویه هایی است که معمولا در اکثر غذاها از آن استفاده می شود. زردچوبه خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی فوق‌العاده خوبی دارد. زردچوبه جریان خون را افزایش می دهد و از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری می کند. همچنین عملکرد مغز را بهبود می بخشد و از این طریق با فراموشی و آلزایمر مبارزه می کند.
 

خیار تلخ

خیار تلخ نوعی دیگر از داروهای درمانی در طب آیورودا می باشد که از خانواده کدو سبز است و سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان می باشد. خیار تلخ می تواند قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین باعث تقویت و ترشح هورمون انسولین می شود. هل نیز یکی از گیاهان دارویی طب آیورودا می باشد که قیمت نسبتا بالایی دارد. هل باعث کاهش فشار خون و زخم های گوارشی می شود. موارد دیگری نیز مانند گیاه آب قاشقی، ریشه شیرین بیان و براهمی را نیز جزو گیاهان دارویی طب آیورودا قرارداده اند. 
 
آیورودا چیست

درمان با آیورودا

درمان با آیورودا یک علم قدیمی و کهن در بین اهالی هند و اروپا و آمریکا است. این طب در هندوستان بیشتر از هر جای دیگر رایج است. در این طب برای درمان بیماری از گیاهان و روش هایی مانند یوگا و ماساژ استفاده می شود. طب آیورودا دارای ۸ شاخه اصلی می باشد. چشم پزشکی، طب سالمندان، طب زنان و زایمان، گوش و حلق و بینی، طب اطفال، مسمومیت شناسی و طب عمومی و جراحی شاخه های اصلی آن می باشند. هدف طب آیورودا حفظ سلامتی در افراد سالم و از بین بردن بیماری در افراد مریض می باشد. 
در طب آیورودا موارد بسیار زیادی از بدن بیمار کنترل می شود. معاینه نبض هر دو دست و بررسی ریتم آن برای تشخیص بیماری اهمیت دارد. پزشکان طب آیورودا معتقدند که عملکرد ذهنی و جسمی هر فرد با گرفتن نبض مشخص می شود. معاینه زبان نیز برای تشخیص بیماری حائز اهمیت می باشد. این عضو مختص حس چشایی و صحبت کردن است . اندازه، شکل، سطح، حاشیه و رنگ آن از جمله مواردی هستند که مورد بررسی قرار می گیرند. معاینه صورت که به اعتقاد پزشکان این طب آیینه ذهن می باشد. معاینه ناخن، لب و چشم موارد دیگری هستند که در درمان با آیورودا مورد بررسی و معاینه قرار می گیرند.
 
محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.