فواید ورزش یوگا برای بانوان + حرکات مخصوص بانوان

وقتی صحبت از خانم ها به میان می آید...
افرادی فعال در محل کار و ستودنی در منزل. موفق، همه فن حریف و شایسته. زنان عامل پیوندی هستند که تکه های بی شماری از زندگی را کنار هم نگه می دارند. همه ی ما در قلب هایمان و در جامعه آن ها را تحسین می کنیم.
از آن ها انتظار می رود که چندین وظیفه را باهم به انجام رسانند و شبیه یک سوپرمن زندگی کنند. کارمندی منظم طی روز و یک سوپر قهرمان در شب. اما آن ها هم انسانند! خسته می شوند، دچار استرس و اضطراب می شوند. یک زن  از همه خانواده مراقبت می کند، اما چه کسی از او مراقبت می کند؟


پاسخ در یوگا نهفته است، توازنی که خرد و آگاهی را به دنیای امروزی که حول محور زیبایی می چرخد اضافه می کند. یوگا چیزی خیلی بیشتر از انعطاف پذیری را برای بانوان به ارمغان می آورد. ذهن را متعادل و روح را تغذیه می کند. برای همین بانوان نباید یوگا را به چشم یک بار اضافی به روی فعالیت های روزمره شان ببینند. بلکه شایسته است یوگا را به چشم فعالیتی ببینند که به بهینه سازی عملکرد جسمی روانی آن ها کمک می کند. یوگا از منظرهای مختلفی برای سلامت بانوان دارای اهمیت می باشد که عبارتند از : مدیریت اضطراب و استرس، حس شادابی و سرزندگی، تناسب اندام، بهبود علائم افسردگی، کاهش التهاب، سلامت استخوان ها، به تعویق انداختن پیری، بهبود باروری و کمک به تخفیف علائم قاعدگی، حس تعلق و صمیمیت در جمع یوگایی و ... در ادامه برای بررسی کامل تر فواید یوگا برای بانوان با ما همراه باشید.


یوگا و پوکی استخوان


تعریف پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری ای است که در آن دانسیته یا تراکم استخوان ها کمتر می شود و آن ها را مستعد شکستگی می کند. اغلب از پوکی استخوان به عنوان بیماری خاموش یاد می شود زیرا از دست رفتن تراکم استخوان به سادگی قابل فهمیدن نیست. خانم ها چهار برابر آقایان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. سایر عواملی که در ابتلا به پوکی استخوان دخیل هستند عبارتند از سابقه ژنتیکی، استعمال سیگار، استخوان بندی ظریف و نازک، عدم تحرک، دریافت ناکافی کلسیم، ویتامین دی یا پروتئین و مصرف زیاد الکل و نمک.

 

حالتی که تراکم استخوان پایین است اما نه آن قدر که به پوکی استخوان نسبت داده شود، استئوپنی یا فقر استخوان نامیده می شود. این حالت مقدمه پوکی استخوان است اما همیشه منجر به آن نمی شود.


شما نیز ممکن است فکر کنید تنها تمرینات رایجی که با اتکا به تحمل وزن بدن انجام می شود مثل پیاده روی، دویدن، پرش و وزنه زدن با وارد کردن فشار کافی به استخوان، می توانند تراکم استخوان را حفظ و یا افزایش دهند. اما پژوهش ها و مطالعات زیادی در این زمینه انجام گرفته و به طرز غافلگیرکننده ای اثر تمرین مرتب روزانه یوگا در کاهش از دست رفتن تراکم استخوان را اثبات کرده اند و این تحقیقات گزینه دیگری را جهت ساختن استخوان در اختیار بانوان قرار می دهند. یوگا می تواند با مشورت پزشک متخصص به عنوان بخش موثری در برنامه درمان پوکی استخوان گنجانده شود. مطالعات اخیرنشان دادند که تنها تمرین 15-10 دقیقه یوگا در روز می تواند باعث افزایش تراکم استخوان شود.


بیف ریل نویسنده کتاب  علت واقعی کمردرد در خانم ها و چگونگی درمان آن، می گوید با تمرین مرتب یوگا، قدرت بدنی، انعطاف، تعادل، هماهنگی، تاب آوری، حجم عضلانی، چابکی و سطح انرژی در فرد ارتقاء می یابد. تمام این عوامل در پوکی استخوان بزرگسالان مهم و اثرگذار هستند.

یوگا و پوکی استخوان


آیا تمام افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند می توانند یوگا انجام دهند؟


اغلب افراد مبتلا به استئوپنی می توانند تعداد بیشتری از وضعیت هایی که نیاز به دامنه حرکتی شدید در قسمت ستون فقرات دارند را در مقایسه با افراد مبتلا به پوکی استخوان انجام دهند. اما این میزان تراکم استخوان است که تعیین می کند چه نوع تمریناتی و با چه محدوده حرکتی برای این افراد قابل اجرا است. بنابراین بهتر است افراد مبتلا به استئوپنی و پوکی استخوان هر دو آزمایش تراکم استخوان را انجام دهند و با مشورت پزشک خود به انجام یوگا بپردازند. در صورت پوکی استخوان شدید ممکن است انجام آساناهای یوگا پیشنهاد نشود. در این صورت انجام ورزش هایی که نیاز به تحمل وزن ندارند مثل شنا، ایروبیک در آب و دوچرخه ثابت تنها تمرین هایی هستند که استخوان ها می توانند تحمل کنند. افرادی که با اجازه دکتر می تواند یوگا کنند باید همیشه مربی خود را در جریان شرایط خود و توصیه های پزشک شان قرار دهند. در ادامه به باید ها و نباید هایی که بهتر است افراد مبتلا به پوکی استخوان هنگام تمرین یوگا رعایت کنند اشاره می شود:


بایدها


-انجام آساناهایی که ستون فقرات در حالت خنثی قرار دارد.
-بر کشش ستون فقرات متمرکز شوید.
-وضعیت هایی را انجام دهید که وزن بدن بیشتر به روی دست ها منتقل می شود.
-خم به عقب های ملایم
-پیچ ها و خمش های جانبی ملایم
-با احتیاط و به آرامی از آسانایی به آسانای دیگر بروید.
-در وضعیت های تعادلی از ساپورت استفاده کنید.


نبایدها


-خودداری از انجام وضعیت هایی که نیاز به انعطاف ستون فقرات دارند.
-خم به عقب های شدید
-پیچ ها و خمش های جانبی جدبد
-حرکات معکوس
-در کلاس های قدرتی با فضای رقابتی شرکت نکنید.


یوگا برای جوانی صورت


شاید شما هم در مورد فواید یوگا برای بانوان از منظر حفظ سلامت و شادابی و جوان سازی صورت شنیده باشید. هیچ چیز مثل یک تمرین خوب یوگا نمی تواند حس تازگی، شادابی و جوانی را برای ما به ارمغان بیاورد. متخصصین یوگای صورت ادعا می کنند کار کردن با روش صحیح و بر  روی تمامی لایه های پوست باعث افزایش جریان خون شده که خود باعث شفافیت و سلامت پوست و درخشش آن می شود. اما صبر کنید! یوگای صورت با تمرین هایی خاص ساخت کلاژن و الاستین را تحریک می کند. یوگا وضعیت پوست را به نحوی بهبود می بخشد که کمتر رشته ورزشی دیگر قادر به این کار است. یوگای صورت تنش عضلات صورت را رها می کند و تعداد چروک های روی صورت را کمتر می کند.

یوگا صورت

یوگای صورت چیست؟


یوگای صورت شامل تمرین های متعددی است که به روی صورت، گردن و پوست سر انجام می شوند. هدف کلی از این تمرینات احیای الاستیسیته صورت، برطرف شدن خطوط ریز و بهبود سفتی و قدرت عضلات صورت است. علاوه بر فواید فیزیکی، یوگای صورت می تواند به کاهش استرس و آرام سازی آنی صورت کمک کند.
این تمرینات شامل بالا کشیدن گونه ها، بالا بردن ابروها، تا کردن لب پایین، حرکت دادن فک پایین، کشش فک و گردن، ضربه زدن به صورت با نوک انگشتان و پرکردن دهان با هوا و خارج کردن هوا از دهان.
در یوگای صورت نیز مثل سایر تمرینات یوگا، طول مدت و تداوم حرکات برای نشان دادن اثرات آن لازم است.

محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.