یوگانیدرا چیست؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که یوگانیدرا چیست؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید. یوگانیدرا در واقع نوعی تمرین برای رسیدن به آرامش و برطرف کردن خاطرات تلخ و استرس‌های روزانه میباشد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که، برای مشکلات روحی و روانی خود از دارو مصرف می کنید. بهتر است سلامتی خود را با مصرف این داروها به خطر نیندازید. شما می‌توانید با انجام تمرینات یوگانیدرا بدون مصرف هیچ گونه دارویی آرامش خود را به دست بیاورید.

 

 

 

یوگانیدرا چیست

یوگانیدرا چیست؟

یوگانیدرا یک تمرین ذهنی است که به شما کمک می کند چگونه بین جسم و روح خود تعادل برقرار کنید. این ورزش باعث تربیت روح و تعلیم نفس میشود. یوگانیدرا با مراقبت  فکری روح انسان را با روح الهی متحد می گرداند. به یوگانیدرا خواب یوگی نیز گفته می‌شود، که آن را می توان از عمیق‌ترین حالت های ریلکسیشن به حساب آورد. در هنگام انجام یوگانیدرا بدن به خواب عمیق فرو میرود اما ذهن با ظهور امواج مغزی بیدار است.
 
 
 
تاثیرات درمانی یوگانیدرا توسط بسیاری از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی تایید شده است. بیماری هایی که منشاء روان تنی دارند مانند میگرن، زخم های گوارشی و تنگی نفس با تمرینات یوگانیدرا بهبود پیدا می کنند. افراد در هر رده سنی می توانند این تمرین را انجام دهند. از این روش برای کودکان مبتلا به مشکلات رفتاری استفاده می کنند. معمولاً یوگانیدرا به حالت دراز کشیده انجام می شود. اما اگر کسی نتواند آن را به این حالت انجام دهد می‌تواند به صورت نشسته نیز انجام دهد. 
 
 
یوگانیدرا فواید بیشماری دارد و بسیاری از افراد از فایده های خوب آن در زندگی خود استفاده می کنند. از جمله فواید یوگانیدرا می توانیم به کاهش استرس اشاره کنیم. یوگانیدرا می تواند استرس، اضطراب و مشکلات روحی و روانی را به خوبی برطرف کند. فایده دیگر یوگانیدرا درمان کم خوابی می باشد. علت بسیاری از بیخوابی ها و مشکلات خواب ما، وجود تنش های روحی و روانی در زندگی می باشد. 
 
یوگانیدرا
 
 
یوگانیدرا به قدری می تواند باعث آرامش ما شود که در صورت کاهش هوشیاری، به سرعت وارد یک خواب عمیق می شوید. بنابراین در زمان هایی که افکار مختلف به سراغ شما می آیند و خواب را از شما می گیرند. می توانید با انجام این ورزش ذهنی به یک خواب عمیق و راحت دست پیدا کنید. با استفاده از این تمرین می توانید بسیاری از بحران های عاطفی را حل کنید. در ریلکسیشن عمیق بدون رویارویی با مشکلات عاطفی می توانید آن ها را بپذیرید و با آن ها کنار بیایید. از این روش درمانی برای سربازان دارای افسردگی شدید استفاده می کردند. این روش برای سربازان نتیجه بسیار خوبی به همراه داشت.
 
 
 
دست یافتن به اطلاعات ناخودآگاه فایده دیگر یوگانیدرا می باشد. با استفاده از ریلکسیشن، امواج مغزی از آلفا به سمت تتا می رود. با آگاهی کامل و گذر از مراحل مختلف می توانید به اطلاعات ناخودآگاه خود دست پیدا کنید. یوگانیدرا می تواند باعث شناخت خویشتن شود. یوگانیدرا با آرامش روحی و ذهنی می تواند ما را به یک سطحی از آرامش برساند که با چیزهای کوچک قابل تغییر نمی باشد. یکی از رموز اصلی موفقیت در یوگانیدرا حفظ هوشیاری و آگاهی ذهنی، در ضمن آرامش عمیق جسم است. اگر هوشیاری حفظ نشود فرد می تواند به خواب عمیق فرو رود.
 
تاریخچه یوگانیدرا

تاریخچه یوگانیدرا

تاریخچه یوگانیدرا به سال های گذشته بر می گردد. در زمان های گذشته این تمرین توسط یکی از اساتید یوگا انجام می شد. او یوگانیدرا را یک حالت ریلکسیشن بین خواب و بیداری معرفی کرد. او در حین مطالعه کتاب مقدس خود به این تمرین دست پیدا کرد و بعد از آن یک سیستم ریلکسیشن، به نام یوگانیدرا خلق کرد. با انجام هر شب تمرین یوگانیدرا آرامش را به زندگی خود هدیه دهید. اگر هنوز اطلاعات کافی در مورد یوگا نداریم مطلب یوگا چیست را مطالعه کنید.
 
 

اصطلاحات مورد استفاده در یوگانیدرا

ما سعی میکنیم اصطلاحات مورد استفاده در این تمرین ذهنی را برای شما شرح دهیم.
 
سنگل پا یکی از اصطلاحات مورد استفاده در یوگانیدرا است که در واقع به معنای میل درونی فرد به اهدافش می باشد. در واقع می توان گفت سنگل پا قدرت اراده فرد است. با انجام منظم یوگانیدرا و انتخاب سنگل پا مناسب تغییرات مورد تقاضا فرد اجرا می شود. خواسته ها می توانند زندگی فرد را به مسیری درست هدایت کنند. نمی توانیم بگوییم سنگل پا تحقق آرزوها است. بلکه نوعی ایجاد قدرت در ساختار ذهن است که به وسیله آن تا حد قابل توجهی می توان به آرزوهای خود دست پیدا کرد.
 
 
 
وانهاده اصطلاح دیگری است که به آن برخورد می کنیم. در واقع تمرین یوگانیدرا نیاز به تمرکز ندارد. اگرچه که یوگانیدرا مربوط به چندین سال گذشته می باشد اما پیشرفت چشمگیری داشته است. به طوری که از آن برای درمان کلینیکی بسیاری از بیماری های روانی استفاده می شود. وانهادگی زمانی اتفاق می افتد که اکثر عضلات بدن بدون انقباض بوده و آرامش را می توان در تک تک اعضای بدن حس کرد. وانهادگی در یوگانیدرا به مرحله ای گفته می شود که ذهن از تجربه های حسی فاصله می گیرد. با استفاده از هنر تصویر سازی ذهن، در هنگام تمرین یوگانیدرا می توانیم به بهبود حافظه کمک کنیم. در هنگام یوگانیدرا باید سعی کنیم به صدای تعلیم دهنده گوش دهیم. در این حالت تمرکز فرد تنها بر حس شنوایی است و تنها دریافت کننده ذهن می باشد. 
 
آموزش یوگانیدرا

چگونه یوگانیدرا انجام دهیم؟

چگونه یوگانیدرا انجام دهیم، سوال بسیاری از افراد است که میخواهند از این تمرین برای رهایی از مشکلات روحی و روانی خود استفاده کنند. باید به این عزیزان بگوییم که در مرحله اول برای انجام یوگانیدرا باید یک فایل صوتی مناسب بیابید. این فایل حاوی دستورالعمل‌های انجام یوگانیدرا میباشد. برای انجام یوگانیدرا بهتر است با دستورالعمل هایی مانند مدیتیشن آشنایی داشته باشید.
 
مرحله بعد آماده کردن یک کاور و یا تشک و یا جای مناسب برای نشستن و دراز کشیدن میباشد. بعد از آن می توانید فضای اطراف را برای به دست آوردن آرامش بیشتر آماده کنید. برای این کار می‌توانید از چند شمع، بخور و یا موارد دیگر که باعث افزایش آرامش و تمرکز میشود استفاده کنید. بعد از آن لباس راحت و مناسب بپوشید بدن خود را با حرکات مختلف گرم کنید و فضای اتاق را برای تمرکز بیشتر آرام و ساکت نگه دارید. 
 
بعد از فراهم کردن شرایط محیط باید به پشت و روی تشک دراز بکشید. بازو ها را در نزدیک پهلوها قرار دهید و سر خود را در هر حالتی که احساس راحتی میکنید قرار دهید. چشمها را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. با توجه به فایل صوتی بر روی قسمتهای مختلف بدن خود تمرکز کنید. به طوری که به تمام بدن خود آگاهی داشته باشید. بعد از انجام تمرین یوگانیدرا باید بدن خود را برای بازگشت آماده کنید. برای این کار می توانید انگشتان خود را تکان دهید. چشم های خود را باز کنید و چند نفس عمیق بکشید. برای بازگشت به حالت نشسته سعی کنید در موقعیت لوتوس نشسته قرار بگیرید و بدن خود را تحریک نکنید. اگر فرصت کافی داشتید می توانید از حرکات و نرمش های آرام نیز برای بازگشت کامل بدن خود استفاده کنید.
 
یوگانیدرا در خانه و آموزش

 

 

روش های انجام بهتر تمرین یوگانیدرا

روش هایی برای انجام بهتر تمرین یوگانیدرا وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از بیشترین مزیت‌های این تمرین برای بدن خود بهره ببرید. برای انجام بهتر تمرین یوگانیدرا می توانید خود را به سمت بهترین آرزوی قلبیتان هدایت کنید.
 
برای این کار شروع به تصویر سازی کنید و سعی کنید خود را در همان شرایط و موقعیت قرار دهید. به طوری که احساس کنید شما به آرزوی خود دست یافته اید. نکته دیگری که می تواند به انجام بهتر این تمرین کمک کند پذیرش احساسات، به همان شکلی که وجود دارند. برای مثال اگر گرما در وجود خود احساس کردید این حس را با تمام وجود بپذیرید. همچنین اگر حس های متضاد مانند استرس به سراغ شما آمد سعی کنید آرامش را به درون خود دعوت کنید.
 
آگاهی از تنفس، از جمله روش هایی است که کمک میکند شما این تمرین را بهتر انجام دهید. به این صورت که هر تنفس را به عنوان یکی از جریان های انرژی در نظر بگیرید. این جریان هوا را مشاهده کنید و آن را به عنوان یک انتقال دهنده انرژی در کل بدن در نظر بگیرید. مشاهده افکار نکته دیگری است که می تواند به ما در انجام بهتر این تمرین کمک کند. ما میتوانیم با پذیرش تمامی افکار خود، حس آرامش و راحتی را در وجود خود ایجاد کنیم. سعی نکنید این افکار را تغییر دهید و سعی کنید آنها را همانگونه که هستند بپذیرید.
در نهایت زمانی که تمرین به اتمام رسید سعی کنید این احساس خوب و آرامش را در زندگی شخصی خود گسترش دهید. تا در سختی های زندگی به حالت تعادل و آرامش برسید. اگر بتوانید از تمامی این روش ها استفاده کنید، تاثیرات مثبت آن را در بخش های مختلف زندگی خود مشاهده میکنید. 
 
 
 
محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.