آموزش یوگا سویینگ و تاثیر آن در سلامت ما

یوگا سویینگ چیست؟

یوگا سویینگ یا یوگا هوایی فلسفه یوگا یا آسانا های سنتی را با هنرهای هوایی ترکیب می کند، چرا؟ چون اعتقاد کلی بر آن است که آویزان کردن تک تک اعضای بدن یا آویزان کردن کامل بدن باعث ایجاد کشش می شود و بدن را با ملایمت بیشتری نسبت به زمانی که روی زمین است منعطف می کند. این یوگا در اواخر دهه 1990 مورد توجه قرار گرفت. امروزه اما یوگا هوایی با نام های متعددی مثل اریال یوگا، یوگا ضد جاذبه، سویینگ یوگا و .. شناخته می شود.

این سبک یوگا ترکیبی از یوگا، پیلاتس، رقص و ژیمناستیک است که در کلاس های مربوطه، حرکات و تمرین ها تا حد امکان به صورت معلق انجام می شود، هرچه کلاس پیشرفته تر باشد، تعداد حرکاتی که در حالت معلق انجام می شود بیشتر است.

یوگا سویینگ

 

یوگا سویینگ چه تاثیر و فوایدی در زندگی دارد؟

این سبک یوگا همان طور که در بالا اشاره شد، فواید متعددی دارد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم :

 1.  تقویت گردش خون

 2. تقویت عضلات شکم
 3. افزایش انعطاف پذیری و قدرت کل بدن
 4. کاهش فشار کمر و گردن
 5. بهبود تنفس
 6. کاهش فشار وارد بر ستون فقرات
 7. خاصیت ضد درد : این ورزش یاعث ترشح هورمون شادی می شود، و خاصیت تسکین درد دارد و امکان ورزش بدون فشار را ایجاد می کند.
 8. خاصیت ضد پیری : انعطاف پذیری بدن با انجام حرکات یوگا و پیلاتس افزایش می یابد، و نکته مهم اینجاست که انجام این حرکات در محیط بدون جاذبه باعث افزایش بیشتر انعطاف و درنتیجه جوان تر شدن می شود.
 9.  تمیز کردن خون توسط سیستم لنفاوی : هنگام انجام تمرینات این ورزش، فشار از روی مفاصل برداشته می شود و گردش خون تسریع می یابد. و همین امر موجب می شود، عضلاتی که سموم در آن ها تجمع دارند، با افزایش سرعت اکسیژن رسانی، تمیز شوند، این سموم در غدد لنفاوی گیر کنند و توسط گلبول های سفید حذف شوند.
 10. اصلاح ستون فقرات : بسیاری از درد ها و مشکلات ستون فقرات مثل دیسک کمر توسط این ورزش قابل درمان است. روش وارونگی درمانی حتی توسط بسیاری از پزشکان درجهت رفع مشکلات ستون فقرات توصیه می شود، این روش می تواند فاصله بین مهره ها را افزایش بدهد و موجب درمان مشکلات این نواحی شود.

یوگا سوئینگ

آیا با استفاده از یوگا سوئینگ امکان کاهش وزن وجود دارد ؟

متاسفانه باید گفت با انجام این ورزش به طور مستقیم امکان کاهش وزن وجود ندارد، اما اسید لاکتیکی که در اثر انعطاف پذیری از بدن دفع می شود، سرعت متابولیسم بدن را افزایش می دهد و همین موضوع باعث کاهش وزن می شود.

برنامه تمرینی یوگا سویینگ به چه صورت است؟

تمرینات بی شماری وجود دارد که می توان با بانوج یوگا انجام داد، این تمرینات به تعادل بدن، افزایش قدرت کلی و انعطاف پذیری بدن کمک می کند. در ادامه به چند مورد از ساده ترین تمرینات یوگا ضد جاذبه ( یوگا سوئینگ ) اشاره می کنیم :

 1. حرکت معکوس

تمامی حرکات معکوسی که در این زمینه انجام می شود، به دلیل بالاتر بودن بدن نسبت به سطح زمین، باعث افزایش سرزندگی، نشاط و شادابی می شود. جریان خون را در سر و صورت افزایش می دهد و باعث تقویت پوست و مو و بهبود کارکرد قلب و سلامت عروق می شود.

یوگا هوایی

 

 1. باداکوناسانا ( حرکت پروانه )

 انجام این حرکت با سوئینگ جسارت و شهامت را افزایش می دهد و بدون اذیت شدن کشاله های ران در اثر کشش زیاد، حرکت به طور صحیح و کامل انجام می شود.

اموزش یوگا سویینگ

 

 1. اشتر آسانا و دانور آسانا

زمان انجام این حرکت با پارچه سویینگ نسبت به زمان انجام آن روی مت، عضلات جلوی بالا تنه و روی ران کشش بیشتری دارد و انعطاف آن ها بیشتر می شود و عضلات پشت تحت انقباض بیشتری قرار می گیرند و قوی تر می شوند.

اشتر آسانا و دانور آسانا

 1. مثلث

 پارچه سوئینگ در انجام این حرکت به عنوان یک ابزار کمکی مفید عمل می کند و لگن را روبه رو و متقارن نگه می دارد و با این کار از چرخش لگن جلوگیری کرده و باعث صحیح و کامل تر انجام شدن این حرکت می شود.

حرکت مثلث در یوگا سوئینگ

 1. جنگجوی 3

 این حرکت نوعی حرکت تعادلی-قدرتی است که انجام آن توسط پارچه سویینگ باعث متقارن ماندن لگن و در نتیجه امکان مکث طولانی تر در این حرکت می شود.

حرکت جنگجوی ۳

 

 1. اوپاویشتاکون و مروداند آسانا

 این حرکت زمانی که با پارچه انجام می شود، علاوه بر تاثیرات حرکات اوپاویشتاکون و مروداند آسانا، چون به شکل معکوس انجام می شود، احساس شادابی، نشاط، سرحالی را نیز بسیار افزایش می دهد. از دسته فواید دیگر انجام این حرکت با پارچه سویینگ نسبت به مت می توان به کشش بیشتر لگن و باز شدن بیشتر پاها اشاره کرد.

اوپاویشتاکون و مروداند آسانا

یوگا هوایی چیست؟


اریال یوگا یا یوگا هوایی چیست؟ این نوع یوگا به عنوان مدرن نیز شناخته می شود، و به جای استفاده از زیرانداز روی زمین از پارچه ای ابریشمی که از سقف آویزان می پوشد استفاده می شود. در این نوع یوگا، همان حرکات یوگا اما به صورت معلق در هوا انجام می شود. 
این سبک از یوگا تمرینی کامل است، چرا؟ چون با قرار گرفتن مهره های ستون فقرات در یک ردیف موجب از دست دادن کالری اضافه بدن می شود و شخص تمرین کننده از فشار جاذبه زمین رها می شود.
سوالی که در این مبحث به وجود می آید آن است که فواید این سبک از یوگا چیست؟
این نوع ورزش یوگا امروزه طرفداران زیادی در سرتا سر جهان پیدا کرده است و روز به روز در حال گسترش است. از دسته فواید این ورزش می توان به موارد زیر اشاره کرد : 
•    افزایش تعادل
•    افزایش انعطاف پذیری بدن 
•    از بین رفتن گرفتگی عضلات 
•    کاهش فشار بر دیسک و ستون فقرات
•    بهبود و تقویت سیستم تنفسی بدن
•    تقویت عضلات شکم، پهلو و کمر


تفاوت این سبک یوگا ( یوگا هوایی یا اریال ) با سویینگ یوگا در چیست؟


در ورزش سویینگ یوگا با استفاده از پارچه سیلک و آویزان شدن از آن، نیروی جاذبه و وزن بدن در جهت برداشتن فشار از روی آن، به خصوص از ستون فقرات عمل می کند. اما در اریال یوگا یا یوگا زمینی این اتفاق رخ نمی دهد.
در ورزش یوگا سویینگ طناب یا پارچه آن که از جنس پارچه چتر نجات است، که بسیار محکم است و خاصیت کشسانی آنچنانی ندارد، مانند تاب از سقف، میله بارفیکس یا سازه محکم دیگری آویزان می شود. پهنای این پارچه حدود 1.5 متر و طول آن حدود 2.5 متر است و با دو قالب یا کارابین در دو سر آن به نوارهایی وصل می شودکه از سقف یا وسیله دیگری آویزان است. اما جنس پارچه اریال، سیلک ابریشم مصنوعی است، نرم بوده و کمی کش می آید. این پارچه برخلاف پارچه سویینگ دوام بسیار زیادی دارد و پس از چند سال نیاز به تعویض پیدا می کند. پهنای این پارچه تقریبا دو برابر پارچه سویینگ و طول آن معمولا بین 3.5 تا 9 متر است و به قلاب نیازی ندارد ( اما امکان استفاده از آن وجود دارد ) این پارچه با زدن گره ساده مستقیما با قالب یا طناب به سقف یا سازه دیگر وصل می شود.
البته این دو ورزش شباهت هایی هم باهم دارند، چون هر دو ورزش، در حالت بی ثباتی نسبی قرار دارند بنابراین برای تعادل تلاش می کنند و درنتیجه باعث افزایش تعادل می شود.
تمرین های یوگا اریال معمولا ( خصوصا در مبتدی ها ) به بدن فشار وارد می کنند و برای تطابق با آن نیاز به زمان است، این در حالی است که سویینگ یوگا ورزشی آرام، کم فشار تر و موثرتر است.

محصولات ورزشی چیمن رو ببینید
مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.