آشنایی با سبک های مختلف یوگا

اگر شما جزء افرادی هستید که به تازگی با ورزش یوگا آشنا شده اید، باید قبل از هر چیزی در مورد سبک های مختلف یوگا اطلاعات کسب کنید. قدمت ورزش یوگا به چند هزار سال قبل بر می گردد. به همین سبب سبک های مختلفی از این ورزش در طول زمان ایجاد شده است. یوگا تنها یک ورزش فیزیکی نیست و می تواند تعادلی بین احساسات و ذهن افراد ایجاد کند.

معرفی سبک های مختلف یوگا

سال های بسیار زیادی زمان برده است که ورزش یوگا به شکل امروزی در آید. وجود سبک های مختلف یوگا باعث شده است که افراد قدرت انتخاب بالاتری داشته باشند. افراد ممکن است در تمام عمر خود، یک یا چند مورد از سبک های یوگا را انجام دهند. همانطور که بیان کردیم ورزش یوگا دارای سبک های مختلفی است که از معروف ترین و محبوب ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

سبک های یوگا

سبک هاتا

یکی از معروف ترین سبک های مختلف یوگا، سبک هاتا نام دارد. سبک هاتا ریشه ی تمام سبک های یوگا می باشد. این سبک بهترین گزینه برای افراد مبتدی می باشد زیرا سرعت آن نسبت به دیگر سبک ها کند تر می باشد. تمریناتی که در سبک هاتا به افراد داده می شود، آرام تر از دیگر سبک ها است به همین سبب افراد به راحتی می توانند آن ها را انجام دهند.

سبک هاتا یکی از محبوب ترین سبک ها در کشور ایران می باشد. تمرین های این سبک به صورت متمرکز و آرام انجام می شود تا انعطاف پذیری و قدرت افراد افزایش پیدا کند. در واقع شما با این سبک می توانید آناتومی بدن خود را به خوبی بشناسید و باعث انعطاف پذیری آن شوید. شما با انجام این سبک از ورزش یوگا می توانید سلامت جسم و ذهن خود را افزایش دهید.

 

سبک وینیاسا

یکی دیگر از سبک های محبوب برای افراد مبتدی، سبک وینیاسا نام دارد. در این سبک شما با موسیقی بلند، حرکاتی تندتر انجام می دهید که کمی شبیه به رقص می باشد. شما با تمرینات این سبک می توانید نفس کشیدن در زمان حرکت را یاد بگیرید.

تمرینات سبک وینیاسا می تواند اثرات مختلفی روی بدن شما داشته باشد. از بهترین این اثرات می توان به افزایش قدرت عضلات، افزایش سلامت استخوان ها، کاهش وزن، افزایش انعطاف پذیری، افزایش قدرت و .... اشاره کرد. تمام این اثرات برای افراد مبتدی بسیار واجب و ضروری می باشد.

سبک آشتانگا یوگا

یکی دیگر از "سبک های مختلف یوگا"، سبک آشتانگا می باشد که به هیچ عنوان برای افراد مبتدی مناسب نیست. زیرا این سبک دارای تمرینات سخت و بسیار سنگین می باشد و تنها افراد حرفه ای می توانند آن را انجام دهند. در واقع سبک آشتانگا چالش برانگیزترین سبک از نظر جسمی در بین سبک های مختلف یوگا به شمار می رود.

با افزایش مهارت در این سبک، تمرینات شما دشوار تر و سخت تر می شود تا نتیجه ی بهتری از آن بگیرید. از مهم ترین اثرات سبک آشتانگا بر روی بدن می توان به گردش بهتر خون، افزایش قدرت بدنی، افزایش انعطاف پذیری، افزایش آرامش ذهنی، تقویت تعریق در بدن، سم زدایی و ... اشاره کرد.

افرادی که به این سبک از یوگا روی می آورند، باید روزانه حدود 3 ساعت تمرین داشته باشند. افراد با انجام این سبک می توانند شیوه ی زندگی خود را تغییر دهند و نظم بیشتری به آن بدهند.

سبک های یوگا

 

سبک آینگار

سبک آینگار یکی دیگر از سبک های مختلف یوگا می باشد که شباهت بسیار زیادی به سبک هاتا دارد و توسط "بی.کی.اس.آینگر" (B.K.S Iyengar) ابداع شده است. افرادی که به تمرین های طولانی مدت و بی خطر علاقه مند هستند، می توانند این سبک را برای ورزش خود انتخاب کنند. سبک آینگار همانند سبک هاتا به تمرین های متمرکز و آرام تاکید دارد.

تمرین های این سبک به آرامی انجام می شود و شما باید زمان بیشتری را در یک حرکت باقی بمانید. بعد از انجام حرکت، باید چند نفس عمیق بکشید و حرکت بعدی را انجام دهید. برای انجام حرکات سبک آینگار باید انعطاف پذیری زیادی داشته باشید. در غیر این صورت باید از وسایل جانبی مانند زیر انداز، کوسن، آجر، بند و .... استفاده کنید. علاوه بر آن این وسایل کمک می کند تا افراد مسن و بیمار نیز بتوانند حرکات این سبک را به درستی انجام دهند. 

 

سبک کریپالو

یکی دیگر از سبک های مختلف یوگا، سبک کریپالو نام دارد. به این سبک، سبک هوشیارانه نیز گفته می شود. سبک کریپالوی ورزش یوگا، دارای سه مرحله می باشد. در مرحله ی اول سعی می شود که توانایی های فیزیکی افراد شناخته شود و فرد به خوبی تمرین ها را آموزش ببیند. در مرحله ی بعدی فرد باید سعی کند که زمان بیشتری روی یک حرکت باقی بماند. این کار باعث می شود که تمرکز افراد بالا رود. در مرحله ی سوم مراقبه در زمان انجام حرکت صورت می گیرد. در واقع بدن به صورت ناخودآگاه حرکات را انجام می دهد و تمرکز جسمی و روحی فرد افزایش پیدا می کند.

سبک بیکرام یوگا

سبک بیکرام یکی از پرطرفدار ترین سبک ها در غرب می باشد که افراد زیادی آن را انجام می دهند. سبک بیکرام با سبک های مختلف یوگا، بسیار متفاوت است. زیرا تمرین های مخصوص آن در یک اتاق و فضای خیلی گرم انجام می شود. به دلیل گرم بودن فضا، شما باید لباس های بسیار کمی برای انجام آن بپوشید. علاوه بر آن باید دو حوله همراه خود داشته باشید. یکی از آن ها برای پاک کردن صورت و دیگری برای جلوگیری از لیز خوردن استفاده می شود.

تمرین های سبک بیکرام بسیار جامع هستند و تمام تمرین های بدنسازی را شامل می شوند. شما با انجام این تمرین ها می توانید به تقویت عضلات، تقویت انعطاف پذیری، کاهش وزن، افزایش استقامت عضلات و .... کمک کنید.

 

سبک های یوگا

سبک قدرتی

اگر قصد دارید از یک یوگای اساسی استفاده کنید، باید سبک قدرتی را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که این سبک بیشتر برای افراد حرفه ای و افرادی که عضلات قوی دارند، مناسب می باشد. در واقع سبک یوگای قدرتی، مدل آمریکایی سبک آشانتا می باشد.

تمرین ها در سبک قدرتی پشت سر هم و بدون وقفه انجام می شوند به همین سبب یوگا با این سبک به یک ایروبیک سنگین و قوی تبدیل می شود. اگر هنوز توانایی حرکات سنگین و قوی را ندارید، نباید این سبک را انتخاب کنید.

 

یین یوگا

یین یوگا یکی از سبک های مختلف یوگا به شمار می رود که به آن یوگای ملایم یا یوگای ترمیمی نیز گفته می شود. افراد با هر گروه سنی می توانند این سبک از یوگا را انجام دهند. تمرکز بیشتر این سبک روی عضلات اتصالی بدن می باشد. به طور مثال استخوان ها، مفاصل، زردپی، رباط ها و ... با این سبک از ورزش یوگا تحت تاثیر قرار می گیرند.

تمرینات این سبک بیشتر بر روی زمین انجام می شوند و عضلات بدن به هیچ عنوان خم نمی شوند. برای انجام تمرینات یین یوگا شما باید به مدت 3 تا 8 دقیقه بدن خود را بکشید، بدون اینکه عضلات شما خم شود. در این صورت انعطاف پذیری بدن شما به شدت افزایش می یابد و درد های ناشی از عضلات کاهش پیدا می کنند.

یوگای ترمیمی و ملایم می تواند تاثیرات مثبت زیادی روی بدن افراد داشته باشد. از مهم ترین این تاثیرات می توان به بهبود آسیب دیدگی، کاهش افسردگی، تعادل در خواب، کاهش استرس و .... اشاره کرد. افرادی که هنوز در یوگا حرفه ای نیستند، می توانند از این سبک استفاده کنند. علاوه بر آن افرادی که از نظر عاطفی در حال بهبود هستند، باید به این سبک روی آورند.

 

 

سبک های یوگا

سبک کندالینی

یکی از سبک های دشوار در ورزش یوگا، سبک کندالینی نام دارد. برای انجام این سبک حتما باید زیر نظر یک معلم حرفه ای باشید تا بتوانید تمرین ها را به شکل درست انجام دهید. این سبک از یوگا توسط بها جان ابداع شد و توانست جایگاه ویژه ای بین سبک های مختلف یوگا به دست آورد.

سبک کندالینی یکی از سبک های سختگیرانه‌ی ورزش یوگا به شمار می رود. زیرا شما باید در زمان انجام تمرینات کارهای مختلفی را انجام دهید. به طور مثال باید به صورت همزمان بر روی حرکات و تنفس خود تمرکز داشته باشید و مراقبه و ذکرگویی را نیز انجام دهید. با انجام این کار ها می توانید انرژی کندالینی را فعال کرده و آن را به سمت ستون مهره های خود بفرستید.

تمرینات این سبک به صورت تکراری و سریع می باشند که شما باید با قدرت بدنی و فعالیت زیاد آن ها را انجام دهید. این سبک از یوگا، همانند دیگر سبک ها آرام نیست و شما باید حرکات آن را تند انجام دهید.

وینی یوگا

یکی از بهترین سبک های درمانی ورزش یوگا، سبک وینی یوگا می باشد. افرادی که به تازگی عمل جراحی انجام داده اند و در دوره ی بهبودی هستند، می توانند از این سبک یوگا استفاده کنند. علاوه بر آن افرادی که مصدومیت دارند و این مصدومیت آن ها را آزار می دهد، می توانند از سبک وینی یوگا کمک بگیرند. حرکات و تمرین های این سبک به صورت بسیار آرام و درمانی انجام می شوند.

مت یوگا اریال یوگا یوگاویل آجر یوگا کاورمت قوری نتی کتاب الکترونیک

پرسش و پاسخ

هر سوالی در مورد این مقاله دارید بپرسید. مربیان متخصص پاسخ خواهند داد.